آخرین اخبار
بهترین ابزار برای مبارزه با فساد، طلاب و روحانیون هستند
1394/02/30

حضرت آیت الله مکارم شیرازی بر لزوم تحول در حوزه های علمیه با توجه به شرایط زمان تاکید کردند وگفتند: حوزه ها باید نیازهای زمان را برطرف کرده و بر اساس مشکلات زمان، خود را تجهیز کنند.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، این مرجع تقلید عصر امروز در دیدار با اعضای شورای برنامه ریزی حوزه علمیه خراسان که در مدرسه امام سجاد(ع) برگزار شد، با تبریک ایام بعثت رسول الله(ص)، اظهار داشتند: حوزه علمیه خراسان بعد از حوزه علمیه قم، مهم ترین حوزه است.

ایشان تصریح کردند: همیشه بزرگانی از حوزه علمیه خراسان برخاستند که آثار آن ها در همه نقاط وجود دارد و بنابراین تلاش مدیران حوزه خراسان باید این باشد که این شجره طیبه همانند سابق برتر شود.

معظم له افزودند: به حوزه علمیه خراسان افتخار می کنیم و شخصی مدبر نظیر آیت الله طبسی اشراف بر این حوزه دارند و مدیریت ایشان در آستان قدس بر همگان روشن شده است و در حوزه، مدیریت خوبی دارند.

این مرجع تقلید بر لزوم تحول در حوزه های علمیه با توجه به شرایط زمان تاکید کردند و ابراز داشتند: حوزه ها باید نیازهای زمان را برطرف کرده و بر اساس مشکلات زمان، خود را تجهیز کنند.

باید جلوی مفاسد را بگیریم

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه، مفاسد اخلاقی را یکی از مشکلات امروز عنوان کردند و گفتند: امروز از خارج و داخل کشور شاهد حضور و افزایش ابزار گناه حتی در منازل هستیم و نمی توانیم دست روی دست بگذاریم، بلکه از طرق صحیح باید جلوی این مفاسد را بگیریم؛ حال اگر قادر نباشیم به طور کامل از بین ببریم، تکلیف ساقط نمی شود و خیلی کارها نیز می شود انجام داد.

ایشان بهترین ابزار مبارزه با فساد را طلاب دانستند و ابراز داشتند: طلاب در ایام تبلیغ به مناطق مختلف اعزام شوند و مسائل اسلامی را مطرح کنند.

معظم له، اعزام مبلغ به مناطق مختلف را برکتی برای اسلام عنوان کردند و افزودند: طلبه ها را در هر پست و مقامی هستند به نقش آفرینی در ایام تبلیغ، ترغیب کنید.

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه دشمنان مشکلاتی نیز در اصول و فرع و قرآن مطرح می کنند، گفتند: دیگر تیری نمانده است که از سوی معاندین به سمت اسلام، پرتاب نشده باشد؛ هرروز شاهد هستیم که در خصوص قرآن که کلام خداوند می باشد شبهاتی بی اساس مطرح می کنند.

طلاب پاسخ شبهات رابدهند

این مفسر قرآن کریم به شبهات برخی معاندین اشاره داشتند و تصریح کردند: این شبهه را مطرح می کنند که قرآن در خصوص مسئله حجاب مطلبی بیان نکرده است و یا مسئله ربا برای آن زمان بوده و امروز دیگر مطرح نگردد؛ امروز طلاب باید با این شبهات آشنا باشند و از طریق مکتوب پاسخ دهند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با اشاره به اینکه امروز تکفیری ها و وهابی ها بلایی برای عالم اسلام شده اند، ابراز داشتند: برخی از افراد و افکار، آتش زیرخاکستر بودند که با ظهور داعش و افراد بی رحمی که ثمره شوم شجره خبیث وهابیت هستند، آشکار شدند و باید با آن ها مقابله کرد.

ایشان بر لزوم تعلیم روش پاسخگویی به شبهات در طلاب تاکید کردند و اظهار داشتند: لازم است روش شناسی آموخته شود، چرا که دشمنان به دنبال  شیعه ستیزی هستند تا بدبینی ایجاد کنند؛ اما ما اگر از شیوه اهلبیت(ع) استفاده کنیم، قادر به مقابله با آن ها خواهیم بود.

معظم له همچنین توسعه سیاسی و فرهنگی تشیع را یکی از مهم ترین عوامل تقویت دشمنی معاندین دانستند و ابراز داشتند: دشمنان به دلیل پیشرفت های تشیع، شروع به تبلیغات کرده اند و ما نیز در مقابله با آن ها باید مجهز باشیم.

این مرجع تقلید بر لزوم تقویت فرهنگ و معنویت در مشهد تاکید کردند و اظهار داشتند: دشمنان برنامه های بسیاری برای مقابله با فرهنگ تشیع در مشهد تدارک دیده اند که با برنامه ریزی و تبلیغ با آن ها مقابله شود.

تاسیس حوزه علمیه  جدید در یکی از شهر های مشهد

حضرت آیت الله مکارم شیرازی همچنین بر ضرورت تاسیس حوزه های علمیه متعدد در حاشیه مشهد تاکید کردند و گفتند: ما هم برای اینکه به گفته خود عمل کرده باشیم تاسیس حوزه علمیه ای را می پذیریم و انشاالله حوزه علمیه مجهزی برای  نخبگان به همراه تعدادی خانه اساتید و مسجد و کتابخانه تاسیس کنیم.

ایشان در ادامه با تاکید بر اینکه حوزه های علمیه مسئولیت مهمی در خصوص مسائل مشهد دارند، گفتند: دوره های تبلیغی در پایان ایام هفته در مدارس و مساجد برخی مناطق برگزار شود که دشمن احساس کند ما در آنجا حضور قوی داریم.

توطئه دشمن این است که مذهب را از طریق مذهب از بین ببرد

معظم له بر لزوم مقابله با عرفان های کاذب تاکید کردند و گفتند: دشمنان می خواهند در مقابل دستگاه اهل بیت(ع)، تشکیلات دیگری را ایجاد کنند و باید مراقب بود؛ توطئه دشمن این است که مذهب را از طریق مذهب از بین ببرد.

مناطق آسیب پذیر تقویت شود

این مرجع تقلید با اشاره به اینکه امروز امام زمان(عج) از ما انتظار دارند تلاش و فعالیت بیشتری داشته باشیم، تصریح کردند: نظام اسلامی نیز دست ما را برای تلاش بازگذاشته است و انشاالله مناطق آسیب پذیر نیز تقویت شود.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در ادامه با بیان اینکه مدیریت حوزه مشهد موفق است و برنامه های ذکر شده خیلی خوب می باشد، گفتند: توجه به قرآن بیش از آن که ما فکر می کنیم مهم است؛ ما هرکاری در سایه قرآن انجام دادیم موفق بوده است و از هرنظر به توفیقات خوبی دست پیدا کردیم.

ایشان در پایان بر لزوم تربیت طلاب مستعد تاکید کردند و اظهار داشتند: حوزه های علمیه باید امثال مرحوم آخوندخراسانی و شیخ انصاری تربیت کند و نباید صرفا گفت تربیت این علمای بزرگ منحصر به زمان های گذشته بود چرا که هنوز هم استعدادهای خوبی در حوزه هستند.

©تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی می باشد