آخرین اخبار
دموكراسي و حاكميت مردم
1396/05/18

آیة‌الله‌العظمی مکارم شیرازی

حاکمیت امام معصوم‌ علیه‌السلام از طرف خداست ولی اجرای آن بدون کمک مردم ممکن نیست

حضرت آیةالله مکارم شیرازی گفتند: امام معصوم علیه‌السلام که امامت و حاکمیتش از سوی خداست، برای اجرای حاکمیتش نیاز به کمک مردم دارد و در اینجاست که بیعت مردم نقش مهمی در اجرای آن حاکمیت خواهد داشت.

به گزارش خبرگزاری حوزه، این مرجع تقلید در پاسخ به سؤال جمعی از پایگاه اطلاعرسانی معظمله، با این عنوان که «مطالبی که حضرتعالی درباره خلافت و امامت مولا امیرمؤمنان حضرت علی علیه‌السلام ابراز داشتید و بعد نسبت به دموکراسی در عصر حاضر توضیح دادید، بهوسیله بعضی از ناآگاهان داخلی و مخالفان خارجنشین تحریف شد، حتی دروغهایی بر آن افزودند، توضیح شفافتر در این زمینه موجب نهایت امتنان است» در خصوص خلافت و امامت امیرمؤمنان حضرت علی علیه‌السلام و نیز نسبت به دموکراسی در عصر حاضر خاطرنشان کردند: باید توجه داشت ما دو بحث جداگانه داریم، اول در مورد امام معصوم علیه‌السلام مانند امیرمؤمنان حضرت علی علیه‌السلام که امامت و حاکمیت او از سوی خداوند بهوسیله پیغمبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم تعیین شد و حدیث متواتر غدیر یکی از شواهد زنده آن است، ولی بدیهی است که برای اجرای حاکمیتش نیاز به کمک مردم دارد و در اینجاست که بیعت مردم نقش مهمی در اجرای آن حاکمیت خواهد داشت. تکرار میکنم حاکمیت از طرف خداست ولی اجرای آن بدون کمک مردم ممکن نیست.

دوم در مورد حاکمان فعلی است، شک نیست که در دنیای امروز دیکتاتوری محکوم به شکست است، هرچند دولتهای معروفی بعضی دیکتاتورها را بهخاطر دلارهای فراوان نفتی آنها نهتنها به رسمیت میشناسند، بلکه پرستش میکنند.

به هر حال تنها راه برای حاکمیت در دنیای کنونی همان دموکراسی و رجوع به آرای مردم است، منتها گاهی نتیجه آن ایدهآل خواهد بود، مثل اینکه اکثریت قاطع مردم در انتخابات شرکت کنند و اکثریت قاطع به شخص خاصی رأی دهند، این نوع دموکراسی که حاکمیت اکثریت مطلق است، ایدهآل است. ولی بسیار شده که اینچنین نیست، مثلاً نصف مردم در انتخابات شرکت میکنند و نصف شرکتکنندگان به شخصی رأی میدهند و در نتیجه آرای یکچهارم مردم بر کل جامعه حاکم است و این دموکراسی ایدهآل نیست، هر چند در شرایط فعلی راهی برای حاکمیت جز این وجود ندارد.

شیطنت برخی وکلا در تسریع طلاق توافقی، اقدامی مجرمانه و قابل تعقیب است

حضرت آیةالله مکارم شیرازی به شیطنت عجیب بعضی از وکلای دادگستری اشاره کردند و گفتند: بعضی از وکلای دادگستری در روزنامه آگهی مي‌كنند که ما در یک هفته طلاق توافقی شما را میگیریم؛ این فعالیتها باید بهعنوان جرم تعقیب شود.

به گزارش خبرگزاری حوزه، حضرت آیةالله مکارم شیرازی در برنامه «چشمه معرفت» که از شبکه سوم سیما پخش شد، در ادامه بحث آسیبهای اجتماعی مربوط به نهاد خانواده، به موضوع طلاق اشاره کردند و گفتند: اگر انتظارات غیرمنطقی کاهش پیدا کند و افراد بهجای نگاهکردن به افراد بالادست به زندگی افراد پاییندست نگاه کنند، آمار طلاق در جامعه کم میشود.

ایشان یکی از دلایل افزایش طلاق در جامعه را شتاب و تصمیمات فوری عنوان کردند و افزودند: بسیاری از اوقات زوجهای جوان عصبانی میشوند و فوراً به دنبال وکیلی میروند تا سریع طلاق بگیرند؛ اگر افراد از شتاب پرهیز کرده و از گذشت زمان استفاده کنند، آهسته آهسته آرامش پیدا میکنند و این مسئله زمینهساز خروج افکار شیطانی مربوط به طلاق میشود؛ شتاب و عجله در همه کارها بهخصوص در مسئله طلاق خسرانآور است.

معظمله در ادامه، به شیطنت عجیب بعضی از وکلای دادگستری در مورد طلاق توافقی اشاره کردند و گفتند: اخیراً بعضی از وکلای دادگستری در شیطنت عجیبی در روزنامه آگهی میکنند که ما در یک هفته طلاق توافقی شما را میگیریم؛ در یک جامعه اسلامی که طلاق منفورترین کار است، این افراد آگهی میکنند ما در یک هفته خانواده را از هم متلاشی میکنیم؛ این فعالیتها باید بهعنوان جرم تعقیب شوند. این مرجع تقلید افزودند: وکلای دادگستری دارای هدف و رسالت، هرگز اینچنین نیستند اما کسانی که فقط به پول میاندیشند، سراغ این برنامههای غلط میروند و باید جلوی این مسئله را گرفت.

حضرت آیةالله مکارم شیرازی یکی از عوامل پیشگیری در امر طلاق را مراجعه افراد به مراکز مشاوره دانستند و اظهار داشتند: این روزها اصل مشاوره اسلامی در حال زندهشدن است، افرادی که مشکلی پیدا میکنند، باید سراغ مشاورینی بروند که ایمان و وجدان داشته و واقعاً قصد اصلاح میان افراد را داشته باشند؛ مراجعه به مشاورین در بسیاری از اوقات مفید و کارگشاست.

این مرجع تقلید در پایان خاطرنشان کردند: اسلام موانعی را بر سر راه طلاق مانند شرایط سخت طلاق ایجاد کرده تا حتیالامکان به این مسئله منتهی نشود و این مسئله نشان میدهد که تا چه اندازه احکام اسلام حکیمانه و حسابشده است.

 

©تمامی حقوق مادی و معنوی سایت محفوظ و متعلق به سازمان تبلیغات اسلامی می باشد